Zavod Ivana Cankarja in Doživljajsko razstavišče Ljubljanice

??????????

Pred Kulturnim centrom Vrhnika

Lista za razvoj Vrhnike in podeželja je mnenja, da Zavod Ivana Cankarje za kulturo, šport in turizem v celoti ne opravlja svojega poslanstva, prav tako pa svojega dela ne opravlja niti Svet zavoda.

Zavod je sicer samostojen, občina kot ustanovitelj, na njegovo delo vpliva le preko štirih predstavnikov v Svetu. Menimo, da bo Zavod v bodoče moral ponovno predstaviti zaključno poročilo na občinskem svetu, saj končno vsako leto dobi od občine “donacijo” v višini okoli 750.000,00 (koliko nam, kljub večkratnim zahtevam, ni uspelo “izvrtati”. Na področje športa in kulture se zaenkrat (še) ne bomo spuščali, nekaj ukrepov pa bo treba nujno in takoj izvesti na področju turizma, sicer ne z namenom, da bi kritizirali zavzetost zaposlenih, ampak glede njihove delovne usmeritve. Tudi ideja, da se področje turizma izvzame in ZIC-a in zastavi na novo, ni nova.

BB_slika9

Turistične sobe z zajtrkom

Na Vrhniki, lahko rečemo, imamo pravo eksplozijo turističnih dogodkov, vendar z izjemo redkih, so le-ti namenjeni predvsem domačinom in ne turistom.

Po našem mnenju je ZIC premalo usmerjen v razvoj turistične infrastrukture. Sem seveda prištevamo tudi oddajanje sob in apartmajev v turistične namene in lahko rečemo, da je ZIC v tem delu le naredil (na naše priganjanje) velik korak naprej z motiviranjem in izobraževanjem potencialnih sobodajalcev. Dejanskega efekta v tem trenutku sicer še ni, a je udeležba na predavanjih in seminarjih dovolj velika, da si lahko kmalu nadejamo več turističnih sob na Vrhniškem, kot sedanjih manj kot 200 (npr. občina Cerkno s 5.500 prebivalci jih ponuja 560 – cilj naše liste je, da bi se s to številko ob koncu prihajajočega mandata lahko pohvalili tudi na Vrhniki ). Od turistične infrastrukture zagotovo manjka bazen, vsaj en večji in nekaj družinskih avtokampov, parkirišča za avtodome, mobilne hišice visokega nivoja (glamping) …

BB_Konjskevprege

Preživljanje počitnic na (ciganskem) vozu

Z več turisti pridejo tudi njihove zahteve ali večje potrebe. Menimo, da je prav na področju dodatne turistične ponudbe storjenega premalo. Kako zadržati turista za daljši čas, ne da samo prespi in že navsezgodaj zjutraj zapusti Vrhniko. E-vodič je že nekaj časa na programu (kot slišimo, naj se bi na njemu delalo), manjkajo tematske poti in predstavljanje še drugih vrhniških zanimivosti, ne le Cankarja, pa tudi pri njemu smo ob stoletnici njegove smrti marsikaj zamudili – recimo tematsko pot Cankarjevo Moje življenje (govorilo se je, da se bo vsaj osvežilo sedanje predstavljanje Cankarja (v glavnem le bivališč), manjkajo zgibanke, da bi  lahko turisti tudi sami hodili, se sprehajali ali kolesarili po teh poteh tudi brez turističnega vodiča in se o tem, s čim se Vrhnika lahko pohvali, prebrali z informacijskih tabel, razen izposoje koles bi lahko izposojali še marsikaj (recimo plovila, če se TIC preseli v DRL) ali se bolj potrudili pri potencialnih izposojevalcih ali ponudnikih dopolnilnih turističnih storitev (recimo vožnja s kočijo ali jahanje po Barju).

Idej za tematske poti je na desetine (verjetno je nekaj od naštetih že realiziranih, vendar na “terenu” tega še ni videti), naj jih navržemo le nekaj:

  • Cankar in Moje življenje,

    ??????????

    Najstarejše leseno kolo na svetu

  • vrhniški slikarji – Matej Sterne, Jožef Petkovšek, Simon Ogrin, Floris Oblak idr.,
  • kolišča z najdiščem najstarejšega kolesa in koliščarskih drevakov,
  • Barje (flora, favna, zelišča, opazovanje ptic, geologija, značilnosti),
  • kraški rob z udornicami in zatrepnimi dolinami ter izviri Ljubljanice,
  • geološka prelomnica z Lintvernom in zaplansko lusko,
  • furmanstvo in tovorništvo, brodarjenje in čolnarjenje,
  • po Jazonovih sledeh,
  • zakladi Ljubljanice (s čolni),
  • živosrebrna pot,
  • adrenalinski park, ipd.
2. obletnica Liste za RVP_Fotka_2_DRL_objava

Lista na ogledu DRL

Za vse tematske poti po Vrhniki, tako kolesarske kot pešpoti,predlagamo, da se začenjajo in končujejo pred Doživljajsko razstavišče Ljubljanice (DRL). Menimo, da bi tematske poti hkrati povečale tudi zanimanje za DLR, kljub temu pa je treba za DLR poiskati izvirnejše turistične in tržne prijeme. Menimo, da je treba s partnerjem oziroma upravljavcem in lastnikom muzejske zbirk Muzejem in galerijami Mesta Ljubljane) nanovo doreči partnerstvo z občino, enako pa tudi z Zadrugo za kulturo Za.Polis. Doživ-ljajsko razstavišče Ljubljanice (DRL)  je treba nujno umestiti nazaj v Zavod Ivana Cankarja (ZIC), Turistični informativni center (TIC) pa s sedanje lokacije prestaviti v DLR. Samo ena zaposlena v DRL, ki dnevno proda od deset do petnajst kart, stane Občino Vrhnika vsaj 20.000,00 evrov od vsaj 80.000,00, ki jih občina namenja vsako leto za razstavišče (!) Prodajo kart za muzej bi lahko enostavno dodali delavki TIC, ki prodaja karte za druge prireditve in tako takoj znižali stroške delovanja muzeja, prihranke pa bi raje preusmerili za druge turistične projekte kot so tematske kolesarske in pešpoti.

P3_BB_Fest_2015_13Z gostilnami se je treba dogovoriti (po sistemu: kdor želi zraven, je zraven, kdor pa ne,…) za tematska kosila ali večerje ter pripravili in tržili gurmansko “transverzalo” (določeni tematski kolesarski ali pešpoti se doda (pozno) tematsko kosilo, pripravijo se tri in večdnevni paketi, ki lahko vključujejo tudi izposojo koles, strokovno vodenje in prenočevanje na Vrhniki).

Ta vnos je bil objavljen v Program 2018-2022. Zaznamek za trajno povezavo.