Zagotovo jih potrebujemo!
Podatki Statističnega urada kažejo, da na Vrhniki živi 1.435 ljudi, ki so stari 65 let in več. V Sloveniji pa imamo po zadnjih podatkih 20% ljudi, starejših od 65 let in več. Ti podatki so sami po sebi dovolj zgovorni.
Sicer se na Vrhniki že dolgo časa govori o izgradnji oskrbovanih stanovanj, vendar več o tem v nadaljevanju.
Profesor Jože Ramovš v reviji Kakovosta starost (Letnik 19, številka 1) natančno pojasni razširjenost uporabe izraza varovana stanovanja, ki je povsem zgrešen. Pravilno je oskrbovana stanovanja. Razloži, da so vsa stanovanja zgrajena vsestransko varno. Glavni poudarek oskrbovanih stanovanj pa je, da imajo uporabniki možnost servisne oskrbe po lastni izbiri, kar seveda lahko tudi pomeni, da se oskrbovanec odloči za popolno deinstitucionalizirano oskrbo v hudi onemoglosti.
V Sloveniji so postala oskrbovana stanovanja bolj znana po letu 2000. Vendar so na začetku večkrat zašla v slepo ulico predvsem pri neupoštevanju strokovne opredelitve, kaj oskrbovana stanovanja so in kaj mora oskrbovano stanovanje omogočati in ponuditi uporabniku.
Sodobna gerentologija govori o načelu, da naj človek čim dlje ostane v svojem stanovanju, ki ga pozna in se v njem počuti varno. Če pa to ni mogoče, naj bo selitev samo ena in ta premišljena ter za kakovost življenja starostnika čim bolj primerna.
V tem trenutku se Evropa srečuje z demografsko krizo, ki je eden najbolj perečih problemov sodobnega časa. Tako v Evropi, kot tudi drugje po svetu je znano, da se manjša delež mladih in odraslih, veča pa se delež starejših ljudi. Približno 75% starejših ljudi je še sorazmerno zdravih in aktivnih, ostali pa postajajo vedno manj samostojni in sposobni skrbeti zase. 4% pa je tistih, ki so starostno onemogli, kronično bolni ter invalidni in potrebujejo dolgotrajno oskrbo. Predvideva se, da se bo delež starejših še povečeval. Zato je nujno, da politike odločanja in vlade sistemsko pristopijo k soočanju, reševanju in zagotavljanju kakovostne skrbi za starejše.
Tudi Vrhnika se mora in ima možnosti, da se aktivno vključi v pridobivanje sredstev za izgradnjo oskrbovanih stanovanj.
V zadnjem času potekajo razprave, da naj bi DUTB (Družba za upravljanje terjatev bank, d.d.) “podaljšali življenje” s tem, da bi ji dovolili, da svoja sredstva plasira v izgradnjo stanovanj, oskrbovanih stanovanj in domov za ostarele. Med lokacijami po Sloveniji se vedno omenja tudi Vrhniko, za kar pa moramo imeti pripravljen Občinski prostorski načrt za primerna zemljišča, ki so v lasti DUTB-a. Ali ga imamo?
Druga možnost izgradnje oskrbovanih stanovanj so sredstva Nepremičninskega sklada pokojninskega in invalidskega zavarovanja, ki je največji investitor in najemodajalec oskrbovanih stanovanj v Sloveniji. Trenutno ima ta sklad v lasti 360 oskrbovanih najemnih stanovanj po 16 krajih po Sloveniji, svoj prvi objekt z 30 oskrbovanimi stanovanji pa je zgradil leta 2001 v naši neposredni bližini, v Logatcu.
Z vsemi navedenimi dejstvi in to pobudo smo se v Listi za razvoj Vrhnike in podeželja pred časom obrnili na gospoda Daniela Cukjatija, župana občine Vrhnika. Na našo pobudo se je nemudoma odzval in nam pojasnil, da sta imela z direktorico Doma upokojencev Vrhnika v zvezi s tem že več sestankov, dogovorila pa sta se, da se po imenovanju nove vlade Republike Slovenije dogovorita za konstruktivno srečanje na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti na to temo.
Sredstva za potrebe gradnje oskrbovanih stanovanj v Sloveniji torej so, volja za to je tudi, občinska uprava pa je tista, ki mora aktivno pristopiti k pridobivanju razpoložljivih sredstev v ta namen in v okviru izpolnjevanja predpisanih pogojev vzpostaviti okolje, ki bo temu ne le naklonjeno, ampak bo to izkoristila kot priložnost za dolgotrajni razvoj in oskrbo naših starejših krajanov, ki to potrebujejo in si nedvomno tudi zaslužijo.
Verjamemo, da bo tako!
Avtor Frank Schirrmacher je v knjigi Zarota metuzalemov zapisal: »Človeštvo se stara in mi z njim. Le drugačen, zrelejši pogled na svet nas bo pomladil. Da pričnemo živeti z mislijo na jutri, da prevrednotimo svoja merila in enkrat za vselej opravimo z diktatom mladosti. Računajte na nas!«
Naj bo tako in Srečno!
Lista za razvoj Vrhnike in podeželja