Informacija o poteku 8. seje Odbora za ekologijo in infrastrukturo

Dne 5. 9. 2016 je potekala 8. redna seja Odbora za ekologijo in infrastrukturo, ki je bila prva seja po 19. 1. 2016, ko se je ta odbor nazadnje sestal.

Ta seja je bila tudi tokrat relativno kratka in po obsegu taka, kot bi si jo večkrat želeli, vsekakor pa zato nič manj pomembna.

Ob tej priliki vam želimo tudi sporočiti, zakaj nismo podali informacije o poteku zadnje, to je 12. Redne seje Občinskega sveta občine Vrhnika, ki je potekala 5. 7. 2016. Preprosto zato, ker na tej seji nismo sodelovali, saj je bil naš predstavnik ravno takrat na dopustu, vendar to ne pomeni, da nas na njej ni bilo, saj smo za to sejo pripravili  7 (sedem) pisnih vprašanj in 4 (štiri) pisne pobude, na katere pa, kot je to sedaj že kar v navadi, občinska uprava ni podala ustreznih odgovorov. Vendar več o tem v informaciji o poteku 13. Redne seje Občinskega sveta, ki bo potekala konec tega meseca, predvidoma 22. 9. 2016 in o kateri vas bomo seveda ustrezno seznanili, predvsem pa o tem, kaj vse se je na njej dogajalo.

Na tej zadnji seji je Odbora za ekologijo in infrastrukturo sta bili obravnavani dve točki, to sta:

  • predlog oziroma osnutek Odloka o spremembah in dopolnitvah odloka o občinskih cestah in drugih javnih prometnih površinah v občini Vrhnika in
  • Osnutek Lokalnega energetskega koncepta občine Vrhnika.

K osnutku Odloka o spremembah in dopolnitvah odloka o občinskih cestah in drugih javnih prometnih površinah v občini Vrhnika:

V zvezi s tem odlokom oziroma spremembami, kot jih predlaga¸občinska uprava gre za predlog manjših sprememb petih členov odloka, to je prvega, drugega in četrtega odstavka 36. člena, tretjega odstavka 47. člena ter prvega odstavka 48. člena.

Kot rečeno, gre za manjše spremembe, ki po naši oceni nimajo vliva na delo in življenje občank in občanov, nekatere med njimi pa vsaj po svoji vsebini dajejo večjo varnost, saj z njimi občinska uprava bolj natančno in v krajših rokih nadzora pravilnost izvedenih del v okviru izvajanja rednega vzdrževanja občinskih cest, kot je to v primeru predloga sprememb in dopolnitev četrtega odstavka 36. člena veljavnega odloka.

Po našem mnenju so sicer nekateri predlogi sprememb nepotrebni, saj gre zgolj za spremembe določenih rokov, zaradi katerih pa ne bi bilo potrebno spreminjati besedilo celotnih odstavkov, kot je to v gradivu, pa vendar.

Na seji so bili dogovorjeni določeni popravki, ki bodo upoštevani v gradivu za naslednjo sejo Občinskega sveta, prav tako pa so se člani odbora za ekologijo in infrastrukturo strinjali, da se Odlok o spremembah in dopolnitvah odloka o občinskih cestah in drugih javnih prometnih površinah v občini Vrhnika sprejema po skrajšanem postopku, to je brez javne obravnave.

Odlok bo tako omogočil boljši nadzor nad izvajanjem izdanih soglasij za poseg v varovalni pas občinske ceste, pri samem izdajanju soglasij pa bo omogočena tudi večja prilagodljivost posameznim primerom, kar je seveda dobro in prav.

K osnutku Lokalnega energetskega koncepta občine Vrhnika:

V zvezi z osnutkom Lokalnega energetskega koncepta občine Vrhnika gre pravzaprav za uresničevanje zahtev Energetskega zakona, ki določa, da lokalna skupnost sprejme energetski koncept kot program ravnanja z energijo v lokalni skupnosti, po predhodnem soglasju ministra, pristojnega za energijo. Gre za izjemno kompleksen,  zahteven in strokoven dokument, ki ga je pripravil Zavod za raziskavo materiala in konstrukcij v sodelovanju z Gradbenim inštitutom in Centrom za bivalno okolje, gradbeno fiziko in energijo.

Na podlagi Lokalnega energetskega koncepta se bodo nato načrtovali prostorski in gospodarski razvoj lokalne skupnosti, to je v tem primeru občine Vrhnika, razvoj lokalnih energetskih gospodarskih javnih služb, učinkovita raba energije in njeno varčevanje, uporaba obnovljivih virov energije ter izboljšanje kakovosti zraka na območju naše občine, v Lokalnem energetskem konceptu pa so opredeljeni tudi ukrepi za doseganje teh ciljev.

Lokalni energetski koncept vključuje tudi posebne cilje in ukrepe za prihranek energije in za povečanje energetske učinkovitosti stavb v lasti občine ter lokalne načrte za energetsko učinkovitost, ki upoštevajo dolgoročne strategije za spodbujanje naložb prenove stavb in možnost učinkovitega individualnih sistemov ogrevanja in hlajenja.

Lokalni energetski koncept se sprejema vsakih 10 let, lahko tudi pogosteje, če se z Energetskim konceptom R Slovenije ali akcijskimi načrti spremenijo cilji in ukrepi ali če se spremenijo podlage za urejanje prostora in razvoja lokalne skupnosti oziroma posamezne občine.

Naj na tem mestu poudarimo, da je bil obstoječi Lokalni energetski koncept sprejet 29. 1. 2009. Prve aktivnosti za pripravo novega Lokalnega energetskega koncepta pa so se začele v letu 2012, in sicer v okviru evropskega projekta Green twinning, financiranega iz programa »Intelligent Energy Europe« (IEE), v katerem je bila občina Vrhnika partner. Z osnutkom  Lokalnega energetskega koncepta pa je julija 2016 soglašalo tudi Ministrstvo za  infrastrukturo.

V  Listi za razvoj vrhniškega podeželja tak koncept seveda podpiramo, saj ga sprejemamo kot priložnost za prostorski in gospodarski razvoj naše občine, ki glede na naravne danosti (predvsem imamo tu v mislih gozdnatost v naši občini) in do sedaj izvedene ukrepe, predvsem na področju plinifikacije, presegajo obveznosti, ki jih imamo kot občina v zvezi z varčevanjem z energijo. Dobro je namreč vedeti, da je občina Vrhnika že v letu 2014 dosegala 42% delež obnovljivih virov energije v rabi bruto končne energije. Z predvidenim i ukrepi akcijskega načrta bomo tako do konca leta 2020 dosegli 51 % delež, do konca leta 2016 pa 57% delež  obnovljivih virov energije v rabi bruto končne energije in tako predčasno celo presegli nacionalne cilje do leta 2020, pa tudi indikativne cilje EU do leta 2030, kar je seveda dobro.

Zelo pomembno pa bo, na kar smo na seji odbora tudi posebej opozorili, kakšne bodo spodbude države občinam in nato občin občankam in občanom, da bodo ne glede na to, da smo večino zastavljenih ciljev že dosegli, še naprej ravnali energetsko gospodarno in usmerjeno k varovanju okolja in da bomo, v kolikor bo to potrebno razmišljali tudi o drugih vrstah in načinih ogrevanja naših stanovanj in hiš.

Seveda je Odbor za ekologijo in infrastrukturo osnutek Lokalnega energetskega koncepta občine Vrhnika ocenil kot primernega za nadaljnjo obravnavo na septembrski seji Občinskega sveta, ki ga bo nato posredoval v 30-dnevno javno obravnavo, v okviru katere pa bodo lahko svoje morebitne pomisleke, zadržke in dodatna mnenja podali vsi občanki in občanke občine Vrhnika.

Tako, ponovno nekaj informacij s seje Odbora za ekologijo in infrastrukturo, za katere je prav, da ste občani občine Vrhnika z njimi seznanjeni, saj imate pravico izvedeti vse o dogajanju na sejah ne le Občinskega sveta, ampak tudi njegovih delovnih teles, predvsem na tistih, v katerih imamo svoje predstavnike, s katerih vam te informacije lahko posredujemo.

Vaša Lista za razvoj vrhniškega podeželja

Ta vnos je bil objavljen v Novičke, Občinska uprava, Seje OEI. Zaznamek za trajno povezavo.

Dodaj odgovor