Informacija o poteku 10. redne seje Odbora za ekologijo in infrastrukturo

Dne 21. 3. 2017 je potekala 10. redna seja Odbora za ekologijo in infrastrukturo, ki je bila sicer kratka, saj sta bili na njej obravnavani le dve točki, kar pa ne pomeni, da je bila s tem tudi nepomembna.

Kot rečeno, sta bili za to sejo predvideni le dve točki, in sicer (če odštejemo pregled in potrditev zapisnika prejšnje, to je 9. redne seje in točko razno):

  • Letno poročilo o izvedenih ukrepih iz akcijskega načrta Lokalnega energetskega koncepta občine Vrhnika in o njihovih učinkih za leto 2016,
  • Celostna prometna strategija občine Vrhnika.

Glede Lokalnega energetskega koncepta občine Vrhnika smo obširno poročali tako v informacijah o poteku sej Odbora za ekologijo in infrastrukturo in Občinskega sveta občine Vrhnika. Tokrat pa je šlo zgolj za predstavitev izvedenih predvidenih aktivnosti iz akcijskega načrta tega koncepta, prikazanih na predpisanem obrazcu. Sicer smo imeli v zvezi s tem nekaj vprašanj, kot na primer, kdo na občini Vrhnika je oseba, ki je zadolžena za izvajanje projektov s področja energetike in dobili odgovor, da je to mag. Matej Černetič, vodja Oddelka za družbene dejavnosti in gospodarstvo ter kaj pomeni podatek, da občina Vrhnika ni vključena v Lokalno energetsko agencijo, v zvezi s čemer smo dobili pojasnilo, da je razlog za to v tem, ker agencija za širšo ljubljansko oziroma osrednje slovensko regijo ni ustanovljena.

Glede na izjemno skromne aktivnosti na tem področju, saj je bila po tem poročilu v lanskem letu nameščena le toplotna črpalka za toplo sanitarno vodo v vrtcu Bevke in osvetljen prehod za pešce na Ljubljanski cesti (če odmislimo strošek obravnave novega Lokalnega energetskega koncepta občine Vrhnika in stroške izdelave Celostne prometne strategije občine Vrhnika kot aktivnosti v okviru akcijskega načrta Lokalnega energetskega koncepta), nas je seveda zanimalo tudi to, vendar je bil odgovor, da je bil večji del tovrstnih aktivnosti, kot je energetska sanacija objektov bivše šivalnice IUV, glasbene šole in Cankarjevega doma, izveden že v preteklih obdobjih, kar je sicer res. Res pa je tudi to, da dokler dajemo prednost širitvi plinifikacije v naši občini in ne rabi drugih vrst obnovljivih virov energije, kot je lesna biomasa, ki jo imamo v naši občini več kot dovolj, sončna in če hočete, tudi geotermalna energija, ki bi jo v naši občini kazalo vsaj podrobno proučiti, ne moremo govoriti o celostnem energetskem konceptu naše občine. Kaj med načrtovanimi aktivnostmi v okviru Lokalnega energetskega koncepta  počne postavka »Dodatne modre cone za parkiranje«, pa nismo niti spraševali.

Sicer je odbor soglasno sklenil, da je to poročilo primerno za nadaljnjo obravnavo na naslednji seji Občinskega sveta, vendar bo več možnosti za razpravo o tem takrat.

V zvezi z  Celostno prometno strategijo občine Vrhnika, ki sta jo pripravila Ljubljanski urbanistični zavod d.d. in podjetje PRA LUR, pa je šlo za predstavitev tega dokumenta pristojnemu odboru. Gre za ne preveč obsežen in dokaj smel dokument, ki je bil pripravljen z namenom uvajanja dolgoročnih in trajnostnih rešitev na področju urejanja prometa in katerega cilj je vzpostavitev trajnostnega prometnega sistema, ki bo izboljšal prometno varnost, zmanjšal onesnaževanje in povečal učinkovitost javnega potniškega prometa. Strategija je nastajala, po navedbah njenega pripravljavca, v tesnem sodelovanju s prebivalci in z drugimi pomembnimi deležniki, v nasprotju s tradicionalnimi načini priprave projektov za urejanje prometa pa predstavljena strategija predstavlja okvir, osredotočen na javni interes in ne na interes kapitala, ki ima pogosto slabe dolgoročne učinke.

Naše mnenje glede tega dokumenta je, da je res, da je ta dokument pomemben in potreben, vendar je pretirano vključevanje prebivalcev v nastajanje takega dokumenta lahko tudi past, saj s tem zajema in vsebuje rešitve, ki so praksi težko, če ne celo nerešljive ali izvedljive, pa ne, da nam niso všeč, ampak zato, ker je v našem širšem okolju veliko deležnikov, kot je Krajinski park barje, ki s svojim vplivom, ki ga izkazuje skozi naravovarstvene zahteve na tem območju, blokira vse dobre in manj dobre ideje, ki tako nikakor ne morejo zaživeti. Seveda pa ta dokument vsebuje tudi izvedbeno vprašljive rešitve, kot je na primer redna plovna linija med Vrhniko in Ljubljano ali obratno, vzpostavitev železniške povezane Vrhnike z Ljubljano in na primer linije rednih prevozov med Vrhniko in železniško postajo na Verdu.

Seveda pa vsebuje tudi veliko dobrih in izvedljivih rešitev, ki gredo v smer vzpostavitve trajnostnega prometnega sistema in izboljšanja prometne varnosti, predvsem pešcev in kolesarjev v naši občini, čeprav je, kar nas zelo moti, večina aktivnosti zopet usmerjena v center Vrhnike, zelo malo konkretnega pa bi se s tem dokumentov zgodilo na podeželju ali okolici Vrhnike, kar je slabo.

Parkirisce_SG

Parkirišče bolj ali manj sameva, ampak glavno, da je po sredi plastika

V oči pa bode tudi parkirišče P&R v Sinji Gorici, za katerega se s Celostno prometno strategijo išče načine in možnosti, kako ga oživeti in mu zagotoviti ustrezno atraktivnost. Na to smo se seveda na odboru tudi odzvali in lahko mirno rečemo, s tem povzročili precejšnjo vznemirjenost župana, čeprav ni jasno, zakaj. Gre le za to, da bi vse variante in rešitve, vezane na izgradnjo in uporabo tega parkirišča, morala občina Vrhnika predvideti že v investicijskem dokumentu, ki ga do sedaj še nismo videli, na pa za tem, ko je objekt že zgrajen, iskati zanj rešitve, tudi za to, da se ogne neprijetnim vprašanjem, kot je bilo to naše vprašanje na tej seji odbora.

Ne glede na to je dejstvo, da ta dokument potrebujemo, saj bo služil kot ustrezna podlaga za morebitne prijave na razpise za pridobitev tako državnih sredstev, kot tudi sredstev različnih skladov EU, s katerimi bo mogoče posamezne rešitve ali njihove sklope, v okviru Celostne prometne strategije tudi realizirati.

Ravno zato in ker bo časa in priložnosti za pojasnila še dovolj na naslednji seji Občinskega sveta, ki bo 6. aprila, je odbor ocenil ta dokument kot primeren za nadaljnjo obravnavo na Občinskem svetu občine Vrhnika in ga kot takega tudi potrdil.

Tako, zopet nekaj novih informacij s seje Odbora za ekologijo in infrastrukturo, ki je ne morete dobiti nikjer drugje, upamo in verjamemo pa, da so za vas koristne in si jih po našem mnenju več kot zaslužite, saj imate pravico izvedeti vse o tem, kar se dogaja ne le na sejah Občinskega sveta, ampak tudi na sejah njegovih delovnih teles, predvsem pa tisto, česar na običajen način ne morete izvedeti, pa se vas še kako tiče.

Lista za razvoj vrhniškega podeželja

Ta vnos je bil objavljen v Novičke, Seje OEI. Zaznamek za trajno povezavo.