Dne 30. 1. 2018 je potekala 13. redna seja Odbora za ekologijo in infrastrukturo, ki je bila kratka, saj sta bili na njej poleg zapisnika 12. redne seje odbora z dne 3. 10. 2017 in zadnje točke, to je točka razno, obravnavani le dve točki, in sicer:
- Letno poročilo o izvedenih ukrepih iz akcijskega načrta lokalnega energetskega koncepta in o njegovih učinkih za leto 2017,
- Sklep o znižanju višine povračila za priključitev na distribucijsko omrežje zemeljskega plina na Vrhniki.
V zvezi z Letnim poročilom o izvedenih ukrepih iz akcijskega načrta lokalnega energetskega koncepta in o njegovih učinkih za leto 2017 lahko rečemo, da je zadeva bolj ali manj formalna, saj gre pri tem v skladu s Pravilnikom o metodologiji in obvezni vsebini lokalnega energetskega koncepta (Ur.l.RS, št. 56/16) za obveznost izvajalca lokalnega energetskega koncepta (LEK), da najmanj enkrat letno pripravi pisno poročilo o izvajanju LEK in ga predloži pristojnemu organu samoupravne lokalne skupnosti, le ta pa nato na predpisanem obrazcu enkrat letno poroča ministrstvu, pristojnemu za energijo.
LEK občine Vrhnika, ki je bil sprejet na seji Občinskega sveta dne 15. 12. 2016, vsebuje v okviru LEK vrsto predvidenih aktivnosti. V obravnavanem poročilu na predpisanem obrazcu so tako navedene aktivnosti, ki so bile izvedene v letu 2017 oziroma se načrtujejo v letu 2018.
Po predstavitvi te točke članom odbora smo lahko ugotovili, da se aktivnosti izvajajo in načrtujejo skladno z LEK in da tu ni kaj za razpravljati, razen pomislekov, ki smo jih v zvezi LEK izpostavili že v okviru njegove obravnave.
Nas pa je zanimalo, kakšni so učinki že izvedenih investicij, kot je energetska prenova objektov Glasbene šole, Cankarjevega doma in Kulturnega centra. V zvezi s tem smo dobili pojasnilo, da se ti podatki spremljajo na ravni porabe energije na kvadratni meter ogrevalne površine, ki so iz 140 kW/m2/leto padli na povprečno 90 kW/m2/leto, kar je občutna pozitivna razlika.
Glede na to, da je sklep predlagani odbora pri točki zgolj ocena primernosti tega gradiva za nadaljnjo obravnavo na seji Občinskega sveta, ki bo 15. 2. 2018, temu nismo nasprotovali in smo ta sklep tudi podprli.
Pri naslednji točki, to je Sklep o znižanju višine povračila za priključitev na distribucijsko omrežje zemeljskega plina na Vrhniki pa gre za ponovitev zgodbe iz preteklega leta. Osnovni cilj te točke in predlaganega sklepa o znižanju višine povračila je spodbuditi lastnike sedanjih neaktivnih plinskih priključkov, ki jih je kar 297, k uporabi zemeljskega plina, ki ima poleg ekonomskih tudi ekološke posledice, kot je zmanjšanje nevarnosti razlitja kurilnega olja, zmanjšanje neugodnih izpustov PM10 delcev v zrak ob kurjenju z lesno biomaso in s tem izboljšanje kakovosti zunanjega zraka.
Predlagani sklepi v zvezi s tem so:
- Za vse uporabnike zemeljskega plina do priključne moči 500 kW znaša povračilo za priključitev v odvisnosti od priključne moči 0,0 EUR/kW.
- Za porabnike zemeljskega plina, ki imajo priključno moč nad 500 kW znaša povračilo za priključitev 2.832,06 EUR. Za vsak kW nad 500 kW se k osnovni ceni prišteje 4,1577 EUR/kW.
- Sklep o znižanju višine povračila velja od 1.3.2018 do 29.2.2018.
Samo sprejetje predlaganega sklepa ne predstavlja dodatnih finančni obveznosti za občino Vrhnika, predvideva pa se, da bo znižanje povračil kompenzirano z večjim številom uporabnikov zemeljskega plina oziroma z zmanjšanjem števila neaktivnih priključkov in s tem neaktivnih uporabnikov. Po drugi strani ima večje število uporabnikov oziroma odjemalcev zemeljskega plina tudi ugoden vpliv na višino omrežnine, ki bi se lahko s tem v prihodnje znižala, s tem pa se lahko posledično zniža tudi cena zemeljskega plina.
Tudi v tem primeru predlaganemu sklepu nismo nasprotovali, saj gre občanom nasproti, zato smo ga ocenili kot primernega na obravnavo na naslednji seji Občinskega sveta in ga podprli.
Pod točko razno pa smo na tej seji odbora prejeli informacijo, da je naša pobuda za izdelavo prehoda za pešce na Robovi cesti pri križišču pri Lenartu, ki smo jo posredovali na prejšnji seji Občinskega sveta sprejeta in bo zgrajen še letos, stal pa bo okvirno 16.000 EUR, saj ga gradi Direkcija za ceste s svojimi izvajalci. To bo moderen prehod za pešce z dvignjenim celotnim križiščem, kar bo velika pridobitev tudi za umirjanje prometa, predvsem iz smeri Stara Vrhnika-Center, s tem pa tudi za večjo varnost pešcev in kolesarjev na tem delu. Smo veseli za to!
Predstavljena pa je bila tudi ponudba za izdelavo križišča na Verdu, za katerega pa okvirna predračunska vrednost znaša 57.000 EUR, saj Direkcija za ceste zahteva med drugim tudi postavitev semaforjev in druge cestno prometne signalizacije, za kar pa trenutno ni zagotovljenih sredstev v občinskem proračunu. Ob tem je bila na tej seji odbora dana tudi informacija, da postaja gradnja obvoznice mimo Verda do avtocestnega priključka dejstvo, zato občinska uprava predlaga, da se to najprej udejanji, potem pa, kar je v tem primeru res, središče Verda ne bo več obremenjeno s cestnim prometom, sedaj državna cesta na tem predelu pa bo s tem postala lokalna cesta, kar bistveno spremeni in tudi olajša izvajanje kakršnih koli del na cesti s takim statusom.
Tako. Ni veliko, vendar vseeno nekaj novih informacij s seje Odbora za ekologijo in infrastrukturo za vas, ki je ne morete dobiti nikjer drugje, upamo in verjamemo pa, da so za vas koristne in si jih po našem mnenju več kot zaslužite, saj imate pravico izvedeti vse o tem, kar se dogaja ne le na sejah Občinskega sveta, ampak tudi na sejah njegovih delovnih teles, predvsem pa tisto, česar na običajen način ne morete izvedeti, pa se vas še kako tiče.
Lista za razvoj vrhniškega podeželja