Predlog Odloka o proračunu občine Vrhnika za leto 2016 – predlog sprememb in dopolnitev

Lista za razvoj vrhniškega podeželja daje v zvezi s predlogom Odloka o proračunu Občine Vrhnika za leto 2016 (v nadaljevanju: odlok), v predpisanem roku naslednji predloge njegovih sprememb in dopolnitev, in sicer:

Splošno k predlogu odloka:

Predlagamo, da se preveri zakonske možnosti, da se finančne službe vseh javnih zavodov v občini, kot tudi občinske uprave, združijo in vodijo centralizirano. Izdela se enotna metodologija za prikazovanje finančnih podatkov in poročil, tako pa naj bodo prikazane tudi v proračunu občine Vrhnika.

Obrazložitev:

V proračunu Občine Vrhnika za leto 2015 in v predlogu proračuna za leto 2016 (predvidevamo pa, da je bilo enako tudi v preteklih obdobjih) je poslovanje javnih zavodov prikazano zelo razpršeno in s tem tudi nepregledno. V kolikor želimo stroške poslovanja javnih zavodov v občini kot tudi občinske uprave same zmanjšati in zagotoviti njihovo preglednost, je nujno poenotenje njihovih finančnih služb, kar konec koncev pomeni tudi cenejše poslovanje tako občinske uprave, kot tudi javnih zavodov v občini, s tem pa zmanjšamo tudi možnosti malverzacij in zagotovimo njihovo obvladljivost.

Občinskim svetnikom in članom delovnih teles Občinskega sveta je s tem zagotovljen enoten prikaz poslovanja, ki je enostaven in vsem razumljiv in iz katerega bo enostavno razvidno, kako poslujejo posamezni javni zavodi in občinska uprava, in sicer po enostavnem principu: »toliko denarja dobim, toliko ga ustvarim in toliko v resnici stanem«.

Če za to obstajajo kakršne koli zakonske ovire naj se jih pojasni, sicer pa predlagamo, da začne župan s čimprejšnjim zagotavljanjem, spremljanjem in izvajanjem takega prikaza poslovanja javnih zavodov in občinske uprave.

K besedilnemu delu odloka:

K 8. členu:

V zvezi s predlogom prvega odstavka 8. člena odloka predlagamo, da se 2a. člen Odloka o financiranju krajevnih skupnosti v Občini Vrhnika spremeni tako, da se:

  • delež sofinanciranja Občine Vrhnika za investicije v ceste iz dosedanjih 30% poveča na 50%,
  • delež sofinanciranja Občine Vrhnika za investicije vodovod se iz dosedanjih 30% poveča na 50%,
  • delež sofinanciranja Občine Vrhnika za investicije v javno razsvetljavo pa se iz dosedanjih 25% poveča na 50%,

temu ustrezno pa se zniža delež sofinanciranja s strani krajanov.

Dodatna potrebna sredstva v okvirni višini 7.000 EUR se za leto 2016 razporedijo na postavko 4205 »Investicijsko vzdrževanje in izboljšave«, zagotovijo pa se iz proračunske postavke 13225 »Pločnik Betajnova«, konto 420401 in NRP projekt OB 140-14-0025, ki se iz 681.000 EUR zniža na 674.000 EUR.

Obrazložitev:

Na podlagi podatkov o investicijah preko KS od leta 2010 do leta 2015 je razvidno, da je povprečni letni delež sofinanciranja v navedeno komunalno infrastrukturo s strani občanov 24.968 EUR, Občine Vrhnika pa 21.644 EUR. Predlagana razbremenitev krajanov tako predstavlja okvirno 7.000 EUR, ki se tako prenese na delež sofinanciranja Občine Vrhnika.

Ob tem poudarjamo, da je bilo največ teh investicij v letih 2014 in 2015, tako da realno ni pričakovati, da se bo ta dinamika ohranila tudi v letu 2016. Dodatna sredstva se prerazporedijo iz postavke 18066 DRL Ljubljanica, ki znaša 40.110,54 EUR.

V zvezi s tem je pomembno tudi to, da občani za uporabo te komunalne infrastrukture plačujemo določene dajatve, in sicer za vodovod  omrežnino, za kanalizacijo omrežnino, kanalščino in okoljske dajatve itd, za vse našteto pa plačamo tudi komunalni prispevek.

K 13. členu:

V zvezi s predlogom 13. člena predlagamo:

  1. a) da se tretji odstavek spremeni tako, da se glasi: »Novi projekti se uvrstijo v načrt razvojnih programov na podlagi pisnega sklepa župana o potrditvi investicijske dokumentacijo in potrditve Občinskega sveta«.
  2. b) da se četrti odstavek spremeni tako, da se v prvih treh vrsticah glasi: »Dokumente identifikacije investicijskih projektov, predinvesticijske zasnove, investicijske programe, novelacije investicijskih programov in ostalo investicijsko dokumentacijo«.

Obrazložitev:

K predlogu a:

Sklep o potrditvi investicijske dokumentacije opredeljujejo določila 18., 19. in 20. člena Uredbe o enotni metodologiji za pripravo in obravnavo investicijske dokumentacije na področju javnih financ, Uradni list RS, št. 60/2006 in 54/2010 (v nadaljevanju: uredba), po katerih se investitor do investicijskega dokumenta opredeli s pisnim sklepom. Tako se na primer odgovorna oseba investitorja (v našem primeru je to župan) skladno z 18. členom uredbe do dokumenta  identifikacije investicijskega projekta opredeli tako, da s pisnim sklepom:

  • potrdi dokument identifikacije investicijskega projekta in s tem odobri pripravo predinvesticijske zasnove ali investicijskega programa oziroma v izjemnih primerih izvedbo investicije,
  • zavrne dokument identifikacije investicijskega projekta z navedbo razlogov predlagatelju.

Pisni sklep, ki je bil izdan pri obravnavi dokumenta identifikacije investicijskega projekta, je obvezna priloga tega dokumenta. Podobno velja tudi za potrditev predinvesticijske zasnove (PIZ) in investicijskega programa (19. in 20. člen uredbe), kakor tudi za novelacijo investicijskega programa, ki jo je potrebno izdelati, kadar je prišlo do večjih sprememb. Vsakega od teh dokumentov investitor potrdi ali pa zavrne, sklepi, podpisani s strani odgovorne osebe, pa so skladno z uredbo tudi obvezna priloga in torej sestavni del posameznega investicijskega dokumenta.

K predlogu b:

Pri tem predlogu sprememb in dopolnitev gre zgolj za uskladitev  z določbami uredbe, ki določa vrstni red oziroma zaporedje investicijskih dokumentov.

K 17. členu:

Predlagamo, da se v prvem odstavku podrobneje navede, ali gre za novo zadolžitev v letu 2016 ali za skupno zadolžitev v letu 2016, skupaj s preteklimi zadolžitvami, ki s strani občine še niso odplačane.

Obrazložitev:

Obravnavana določba je nejasna, saj iz nje ni razvidno, ali gre za načrtovano novo zadolžitev v letu 2016 ali za predvideno skupno zadolžitev, ki zajema tako morebitno novo zadolževanje v prihodnjem letu, skupaj z zadolžitvami iz preteklih obdobij. V kolikor pa želimo pregleden odlok o proračunu občine, mora biti med drugim povsem jasno tudi to, kakšno je stanje dolga na določen datum, kakšne so prioritete po investicijskem financiranju in v kakšni višini se je potrebno v ta namen zadolžiti.

Ob temu tudi predlagamo, da naj bo prednostni cilj usklajevanja proračuna za leto 2016 njegova čim večja uravnoteženost z izvajanjem razvojnih in drugih projektov in programov, in sicer na podlagi jasnih in preglednih prioritet in meril, sama določba odloka, ki dopušča zadolževanje zaradi kritja presežkov odhodkov nad prihodki, pa je po naši oceni neustrezna in predvsem preveč tvegana.

K posameznim proračunskim postavkam:

K sekciji VII. Zadolževanje in VIII. Odplačila dolga:

Predlagamo, da se ta proračunska postavka uredi tako, da bo iz nje jasno razvidno:

  • koliko znaša dolg občine do 31. 12. 2015,
  • koliko tega dolga je občina odplačala do 31. 12. 2015,
  • kakšna je kreditna sposobnost občine,
  • za kakšen znesek se namerava občina zadolžiti v letu 2016,
  • za katere investicije se namerava občina zadolžiti v letu 2016.

Obrazložitev:

Iz teh postavk ni razvidno,  koliko znaša dolg občine do 31. 12. 2015, koliko tega dolga je občina že odplačala do 31. 12. 2015 in kakšno je stanje tega dolga na dan 31. 12. 2015 ter za kakšen znesek se namerava občina zadolžiti v letu 2016 in za katere investicije. Menimo, da so ti podatki temelj za odločanje Občinskega sveta o morebitnem dodatnem zadolževanju občine, zato je predlagana dopolnitev po našem mnenju nujna.

K proračunskemu uporabniku 1302 »Cestni promet in infrastruktura«:

V zvezi s tem zahtevamo podrobno pojasnilo, ali je bil izdelan celovit načrt gradnje in rekonstrukcije cest, javne razsvetljave in pločnikov v pristojnosti občine kot investitorja, ali so bili izdelani kriteriji za določitev prioritet obnove cestne infrastrukture in kje so bili objavljeni.

Menimo, da so ocenjene vrednosti teh investicij pretirane, ob tem pa tudi ni znano, kako so bili izvedeni postopki javnega naročanja oziroma oddaje javnih naročil za te projekte oziroma investicije. Nesporno pa je tudi, da bi morale biti vse te investicije skladno s tretjim odstavkom 4. člena uredbe zajete v enotni investicijski dokumentaciji.

Sicer ne zatrjujemo, da vsi ti projekti niso potrebni, vendar ocenjujemo, da v proračun niso uvrščeni na podlagi preglednih kriterijev.

Primer: PPG 13212 »Ureditev kolesarske in šolske poti v središču Vrhnike«, konto 420401, NRP projekt OB140-14-0007.

V zvezi s tem primerom ocenjujemo, da je navedena investicija nepremišljena in nepotrebna, saj menimo, da je treba kolesarsko in pešpot za vse tiste, ki se bodo iz Kulturnega centra morebiti odpravili na ogled izvirov Ljubljanice v Retovju in v Močilniku, urediti po obstoječih cestah in pločnikih, to je preko Jelovškove ulice, Stare ceste in Voljčeve ceste, v tem delu pa je treba urediti predvsem križišče Tržaške ceste pri Kulturnem centru in Voljčeve ulice s Tržaško cesto ter urediti promet na Stari cesti skladno z že danimi pobudami stanovalcev.

V primeru pristopa k celoviti ureditvi kolesarske poti skozi Vrhniko pa menimo, da jo je treba urediti do občinske meje z občino Logatec, ki kolesarsko stezo že ima in ne le skozi samo središče Vrhnike.

Ob tem tudi predlagamo, da se na vseh odsekih, kjer se načrtuje gradnja ali prenova lokalnih cest, predvidi hkratna ureditev kolesarskih stez in v ta namen pripravi in pridobi potrebno dokumentacijo. Gre za naslednje odseke lokalnih cest:

  • PPG13218 »Rekonstrukcija LC Podčelo-Podlipa«, PP 420402, NRP projekt OB140-14-0018,
  • PPG 13221 »Rekonstrukcija LC Bevke-Drenov grič«, PP 420402, NRP projekt OB140-14-0021,
  • PPG 13228 »Pločnik Verd-Podgora«. PP 420401, NRP projekt OB140-15-0002,
  • PPG 13239 »Most Ljubljanica«, PP 420401, NRP projekt OB140-15-0043.

Ocene višine potrebnih sredstev v ta namen na teh odsekih ne moremo podati, ker nam niso znani podatki o tem, koliko finančnih sredstev je potrebnih za pripravo ali spremembo potrebne dokumentacije.

Potrebna sredstva iz občinskega proračuna pa se naj glede na celotni kontekst zagotovijo iz PU 1803, NRP projekt OB140-13-0007 Doživljajsko razstavišče.

Vsekakor ocenjujemo, da je ob gradnji ali rekonstrukciji lokalnih cest in pločnikov smiselna sočasna ureditev kolesarskih stez in da tudi s tega vidika povežemo znamenitosti Ljubljanice in Barja ter Keltske, staro rimske in koliščarske zgodovine  s kolesarskimi stezami, ki so kot investicija vložek v prihodnost in predstavljajo možnost neposrednega vira dohodka gostincem in trgovcem na Vrhniki in njeni okolici ter s tem tudi dohodka občinskemu proračunu in jih tovrstnim gostom in obiskovalcem prikažemo na enega najbolj pristnih načinov.

K proračunskemu uporabniku 4003 – Oddelek za družbene dejavnost in gospodarstvo:

Predlagamo, da se nova proračunska postavka 18067 »Razpis-planinske koče«, konto 431000 in NRP projekt OB140-15-0050, poveča na 40.000 EUR

V okviru proračunskega uporabnika 4004 – Oddelek za okolje in komunalo se za vrednost 40.000 EUR zniža proračunska postavka 13239 »Most Ljubljanica«, konto 420401 in NRP projekt OB140-15-0043, iz dosedanjih 900.000 EUR na 860.000 EUR.

Obrazložitev:

Gradnja nove planinske koče na Planini nad Vrhniko, ki jo načrtuje Planinsko društvo Vrhnika, poleg samega povečanja gabaritov koče, ki bodo omogočali njeno normalno poslovanje, pomeni dodatno pridobitev za celotno Občino Vrhnika v vseh pogledih, tako glede možnosti večjega enkratnega sprejema obiskovalcev, kot tudi zaradi zagotavljanja sanitarno higienskih normativov, ki veljajo za planinske koče, predvsem pa zaradi možnosti povečane turistične ponudbe v občini, ki jo bo novo zgrajena planinska koča zagotavljala.

Z novimi kapacitetami bo omogočeno tudi izvajanje vseh tistih dejavnosti, ki do sedaj v tem okolju niso bile mogoče, in sicer od seminarskega turizma v večjem obsegu, to je 50 udeležencev sočasno, izvajanje programov šole v naravi, in to ne le za učence vrhniških osnovnih šol, ampak tudi za učence drugih osnovnih šol tako v regiji, kot tudi v Sloveniji, omogočanje preživljanja dvo ali večdnevnih počitnic in drugo.

Nova koča vsekakor ponuja veliko dodatnih možnosti in priložnosti ne le za Planinsko društvo in Vrhničane, ampak tudi za občino, društva in zavode v občini, ki delujejo na področju turizma, zato je vlaganje v izgradnjo nove planinske koče ne le smiselno, ampak tudi potrebno.

Ob tem predlagamo, da se pri istem proračunskem uporabniku odpre še ena proračunska postavka 11013 »Razvoj turističnih kmetij«, z ustreznim kontom z naslovom »Priprava programa razvoja turističnih kmetij« in NRP projektom, na katerem se doda 25.000 EUR.

V okviru istega proračunskega uporabnika pa se v ta namen:

  • za vrednost 10.000 EUR zniža proračunska postavka 14014, konto 402900, in sicer podkonto 40299909 za 5.000 EUR, podkonto 40299910 za 3.000 EUR, podkonto 40299911 pa za 2.000 EUR,
  • za vrednost 10.000 EUR zniža proračunska postavka 05002 »Lokalni energetski koncept«, konto 402999,
  • za vrednost 4.000 EUR zniža proračunska postavka 11014 »Oskrba zapuščenih živali«, konto 402999,
  • za vrednost 1.000 EUR zniža proračunska postavka 18031 »Zavod Ivana Cankarja-šport«, konto 432300.

Obrazložitev:

Na Vrhniki so v  zadnjem času v porastu različne aktivnosti, povezane s turizmom, povečevanje prenočitvenih zmogljivosti pa tudi eden od ciljev Strategije razvoja turizma v občini Vrhnika. Spremenjene gospodarske razmere so namreč povzročile, da se spogledujemo z dejavnostmi, ki v preteklosti niso bile povsem značilne za Vrhniko. Ureditev mesta Ljubljana in njegov turistični razcvet v zadnjih letih ter možnosti novih zaposlitev in prihodkov pa nujno zahtevajo razmišljanje o tem, kako se priključiti temu turističnemu toku.

Ene od možnosti , kako iz te turistične pogače odrezati sebi vsaj znaten del, je tudi razvoj turističnih kmetij na Vrhniki in zagotavljanje tovrstne ponudbe na trgu turističnih storitev.

Za uspešen  začetek in nadaljnji razvoj turističnih kmetij na Vrhniki  je potrebno vzpodbuditi  nosilce turizma v občini Vrhnika, da skupaj pripravijo program  povečanja nastanitvenih in gostinskih možnosti v občini. Občanom, ki imajo na kmetijah dovolj prostora, da bi lahko sprejeli turiste in ki ustrezajo zahtevam za njihovo preureditev v turistične kmetije, pa je treba predstaviti tovrstno turistično ponudbo in nuditi vso potrebno podporo in izobraževanje, ki je potrebno za kvalitetno pripravo in kasnejše izvajanje te storitve. S tem namenom pa se za vse zainteresirane občane organizira in zagotavlja tudi nudenje pravno-administrativne pomoči, ki je potrebna pri registraciji ustrezne oblike delovanja in pri pridobivanju potrebne dokumentacije in dovoljenj za izvajanje te dejavnosti.

K Načrtu razvojnih programov:

V zvezi s projekti v Načrtu razvojnih programov pričakujemo:

  • da občinska uprava za vse investicijske projekte, za katere je predlagana vključitev v Načrt razvojnih programov, sočasno z gradivom za obravnavo osnutka Odloka o proračunu občine, občinskemu svetu skladno s 4. členom ter , 19. in 20. členom uredbe, predstavi tudi investicijsko dokumentacijo za posamezni projekt, skupaj s sklepom župana o potrditvi te investicijske dokumentacije,
  • da občinska uprava za vse investicijske projekte iz Načrta razvojnih programov, ki so v fazi izvajanja, kot na primer projekt Doživljajsko razstavišče Ljubljanice, cestno prometna infrastruktura idr., pred obravnavo osnutka Odloka o proračunu občine, Občinskem svetu skladno z 15. členom uredbe predstavi poročilo o izvajanju posameznega investicijskega projekta,
  • da občinska uprava za investicijske projekte iz Načrta razvojnih programov, ki so bili v tekočem letu zaključeni, kot na primer obnova Cankarjevega doma ipd., pred obravnavo osnutka Odloka o proračunu občine, Občinskem svetu skladno z uredbo predstavi zaključno poročilo investicijskega projekta,
  • da občinska uprava za vse investicijske projekte iz Načrta razvojnih programov, ki so bili zaključeni v obdobju enega leta, kot na primer projekt Čista Ljubljanica, projekt Energetska sanacija Glasbene šole ipd., pred obravnavo osnutka Odloka o proračunu občine, Občinskem svetu skladno z 16. členom uredbe predstavi poročilo o spremljanju rezultatov in učinkov investicijskega projekta.

 

Zaključek:

Na podlagi vsega navedenega ocenjujemo obravnavani predlog Odloka o proračunu Občine Vrhnika za leto 2016 kot delno ustreznega in predlagamo, da se ga uskladi z našimi predlogi sprememb in dopolnitev.

S spoštovanjem,

mag. Viktor Sladič

predstavnik Liste za razvoj vrhniškega podeželja

Občinski svetnik

Ta vnos je bil objavljen v Novičke, Občinska uprava, Proračun. Zaznamek za trajno povezavo.

Dodaj odgovor