Lista se je v okviru Argonavtskih dni udeležila Festivala hrane na Stari cesti. Na festivalu je še vedno preveč poudarka dano različnim golažem, od bograča do lovskega, se pa ponudba vsako leto vseeno izboljšuje (?), poudarek pa bo vse večji krajevno značilnim jedem. Mi smo se odločili, da obiskovalcem festivala ponudimo oziroma predstavimo keltske jedi, saj so Kelti (točneje bojeviti Tavriski) na našem območju živeli vsaj nekaj stoletij, vse do prihoda Rimljanov nekaj desetletij pred našim štetjem. Tavriski so na Tičnici nad Vrhniko zapustili tabor, ob Ljubljanici pa pristanišče, ki ga kasneje prezidajo Rimljani. Več o Keltih in keltski prehrani lahko preberete tudi v najnovejšem vodniku S kolesom in peš po Vrhniškem in širši okolici avtorja Milana Selana (knjigo lahko kupite v Turističnem informacijskem centru na Tržaški cesti 9 na Vrhniki).
Naša ekipa je bila na Stari cesti že kar lepo uigrana, se je videlo, da smo imeli s pripravo rib že nekaj treninga.
>>> VEČ FOTOGRAFIJ <<<
Prilagamo recepte, po katerih smo pripravili “našo” postrv.
RIBA V GLINI PO KELTSKO
Sestavine: sveže ribe (postrvi, kleni, ščuke), nestrupena glina, nestrupeni listi za zavijanje ribe (koruza, mirta, trta, repinec ali čemaž), koprc.
Priprava: Ribo očistimo (da porabimo manj gline, ribi odrežemo glavo in rep), zavijemo v sveže liste, liste pa po potrebi zvežemo s travo. Glino pregnetemo in razvaljamo na debelino dobrega pol centimetra. Ribo položimo na glino, glino okrog ribe obrežemo, pustimo pa dober centimeter širok rob. Ribo prekrijemo z glino še z druge strani, jo obrnemo, glino obrežemo, robove pa močno stisnemo, tako da je riba popolnoma zaščitena. Ribo lahko na ogenj položimo kar na deski, na kateri jo pripravljamo, saj bo na ognju tako ali tako zgorela. Pečemo jo tri četrt ure (četrtkilogramsko postrv 30 minut), ali dokler glina ne razpoka. Ribo previdno odstranimo z ognja, z žlico razbijemo glino, odstranimo glino in liste, jo filiramo, potresemo z na drobno sesekljanim koprcem (lahko jo in serviramo na opečenemu ječmenovemu hlebčku s čemažem.
JEČMENOV HLEBČEK
Prilagojen recept za pripravo ječmenovega kruha, poznan že v železni dobi. Kruh, pripravljen nad ognjem, ima prijeten in slasten okus.
Sestavine: 45 dag ječmenove moke, 45 dag močne pšenične moke, ščepec soli, šest dag kvasa (ali tri dag suhega kvasa), žlica medu, voda.
Priprava: če uporabljamo kvas, mu primešamo med in pustimo stati deset minut, če uporabljamo suh kvas, damo med v ponev, prilijemo 2 dl vode, segrejemo na telesno temperaturo, dodamo kvas in pustimo na toplem 20 minut, da kvas vzhaja. Preostale sestavine zmešamo v skledi, na sredi naredimo jamico in vanjo stresemo kvasno mešanico.
Premešamo in postopoma dodajamo vodo, da dobimo trdno testo, gladko, ki se ne prijemlje več na steno posode. Testo oblikujemo v hlebec (kroglo), pokrijemo z vlažno krpo in pustimo na toplem mestu za poldrugo uro oziroma dokler dobro ne vzhaja. Nato testo na pomokani površini temeljito pretlačimo in oblikujemo v nekaj manjših hlebčkov. Pokrijemo s krpo in pustimo vzhajati 20 minut. Nad ognjem segrejemo kamnito ploščo, nanj položimo hlebčke, vsakega malo potlačimo (sploščimo) in na vrhu rahlo zarežemo v obliki križa. Kruh pečemo na srednje močnem ognju (180°C) dokler ni v celoti prepečen (rahel) – dolžina peke je odvisna od velikosti hlebčkov, pravijo pa, da je kruh pečen, ko zadiši in votlo zadoni, ko ga s prstom potrkamo po dnu (sicer peko podaljšamo še za nekaj minut). Med peko hlebčke večkrat obrnemo.
ČEMAŽKI – JEČMENOVI HLEBČKI S ČEMEŽEM
Ječmenove hlebčke prerežemo na polovico in na ognju popečemo na obeh straneh. Kruh pokapljamo z oljčnim oljem (če je potrebno) in namažemo s čemaževim namazom (liste čemaža nasekljamo na drobno, posolimo in jih prelijemo z deviškim oljčnim oljem).
Čemaž prepoznate po močnem vonju po česnu. Pri nabiranju v gozdu bodite previdni, da ga ne zamenjate z jesenskim podleskom (skupaj si namreč delita rastišče), saj je zelo strupen, šmarnico, čmeriko ali s pegastim kačnikom.