Svetniška vprašanja za 9. redno sejo Občinskega sveta

ANepremičnine v občinski lasti:

Občina Vrhnika kot dober gospodar na terenu redno pregleduje in preverja stanje svojih nepremičnin – je njiva še njiva, ali jo je že zaraslo grmovje, so strehe stavb še na svojem mestu, ali so že vdrte, ipd.

Vprašanje št. 1: Kaj je to »redno«? Kako pogosto pregledujete stanje nepremičnin na terenu?

Vprašanje št. 2: Verjetno o pregledu obstajajo zapisniki z ugotovitvami in s predlaganimi ukrepi za zagotavljanje prvotnega stanja (npr. njive) in vrednosti nepremičnin (npr.: sanacija strehe, statike, …) s terminskim načrtom ?

Vprašanje št. 3: So nepremičnine v (so)uporabi zasebnikov (npr. skladovnica drv na občinski parceli) in kako so urejena medsebojna razmerja (s pogodbo, na drug ustrezen način)? Ali obstaja seznam uporabnikov teh nepremičnin in kako je ažuren?

B. Nepremična kulturna dediščina

Občina še posebej pozorno spremlja objekte, vpisane na seznam nepremične kulturne dediščine. V zvezi s tem se postavljajo vprašanja:

Vprašanje št. 4: Ali obstaja časovni načrt obnove (v smislu ohranjanja) kulturne dediščine:

  • v občinski lasti;
  • v lasti Krajevnih skupnosti;
  • v zasebni lasti.

Vprašanje št. 5: Pri nepremičninah v občinski lasti, še posebej so pri tem izpostavljeni sakralni objekti, zlasti kapelice, me zanima vloga (oziroma dolžnosti) Krajevnih skupnosti in krajanov pri njihovih obnovah (npr. finančna participacija KS in občanov, skrb za nepremičnino v smislu ohranjanja vrednosti in opozarjanja občine o porušeni statiki, načetem ostrešju, ometu, zahtevek občini za njihovo obnovo, ipd.?

Še posebej me v tem trenutku zanima obnova kapelice (EŠD 11827) v Blatni Brezovici. Kapelica s freskami znamenitega vrhniškega cerkvenega slikarja Simona Ogrina je v zelo slabem statičnem stanju, saj ji v bližnji prihodnosti verjetno grozi (ocenjujem kot laik) porušenje. Posledica, da se prednji del kapelice, gledano proti cesti, nenormalno poseda, ima verjetno več vzrokov, eden od teh je zagotovo povečan promet, zlasti težkih vozil (komunalna vozila, avtobusi, vse večji in težji traktorji). Ob statični prenovi je na kapelici treba  »osvežiti« tudi freske (restavriranje) vsaj v petih letih. 

C. Sprememba namembnosti parcel v občinski lasti:

Vprašanje št. 6: Zakaj se zazidljivim občinskim parcelam spreminja namembnost v nezazidljive, ali za  to obstajajo kakšne obrazložitve oziroma utemeljitve in kakšne so bližnje usode takih parcel (npr. prodaja?). Če je to res, se vprašanje nanaša tudi na parcelo št 631/1 v KO Blatna Brezovica, ki naj bi bila še pred letom 2014 zazidljiva, danes pa ni več. Prosim za odgovor in pojasnilo.

Č. Naravna kulturna dediščina:

Vprašanje št. 7: Kdo skrbi za ažurnost seznama naravne kulturne dediščine. Npr. iz evidence bi že zdavnaj sodil izbris lipe pred gostilno Turšič, mešani drevored listavcec pri trgovini Peugeot (Lev), ginko pred slaščičarno Park in še kaj bi se našlo….

D. Dostop do vrhniških znamenitosti, Cankar:

Vprašanje št. 8: Kaj se dogaja z dostopom do obnovljenih ostankov rimskega opazovalnega stolpa na Turnovšu, kako je z urejanjem dostopa do grobnice na Drči (smerna tabla namreč še vedno stoji na začetku poti za Raskovec) predvsem pa je zanimiva Cankarjeva spominska tabla na pol poti z najbolj slavospevnimi verzi Vrhnike, prečudnega kraja ..?

Vprašanje št. 9: V strategiji razvoja turizma se piše o prenovi Cankarjevih spominskih tabel, oziroma o prenovi in posodobitvi informacijskih tabel z novimi informacijskimi tehnologijami. Zanima me, ali so v načrtu tudi označbe še nekaj značilnih Cankarjevih krajev, kot npr. gostilna ob brvi v Verdu, Jurčeva gostilna pri Enajsti šoli, kdaj lahko pričakujemo informacijske  table o še drugih znamenitih Vrhničanih (Sternen, Petkovšek, Marolt, Jelovšek, krasoslovci ipd.).

E. Stalno vprašanje:

Vprašanje št. 10: Ste v zadnjem času že prejeli določene ukrepe za zaščito nepremične kulturne (stavbne) dediščine – čas beži, strehe se ugrezajo. Potem pa bo seveda nepremičnina primerna le še za rušitev, na njenem mestu pa nato na primer zgradimo še kakšno več stanovanjsko hišo in podobno.

Naštevamo že tretjič ali četrtič: Zakleta graščina (zapiše Cankar), prvotno bivališče premožnejših Jelovškovih, prednikov enega najodličnejših vrhniških županov, skladišče živega srebra, Bricljeva usnjarna, ureditev celovitega kompleksa Lenarčičevega posestva (projekt je lepo zapisan v Vrhniških razgledih), palača vrhniškega mêra Klemenčiča (Impex).

 F. Zaključno vprašanje: 

Vprašanje št. 11: Vsi zgoraj omenjeni dokumenti imajo verjetno javni značaj in so na vpogled v občinskih prostorih. Jih je mogoče pridobiti ali dobiti na vpogled ?

 S spoštovanjem,

mag. Viktor Sladič

predstavnik Liste za razvoj vrhniškega podeželja

občinski svetnik

 

Ta vnos je bil objavljen v Seje OS. Zaznamek za trajno povezavo.

Dodaj odgovor