Informacija o poteku 4. izredne seje Občinskega sveta občine Vrhnika

Dne 3. 3. 2016 je potekala 4. izredna seja Občinskega sveta občine Vrhnika, ki je bila tokrat posebna.

Posebna zato, ker je njen sklic zahtevalo 9 občinskih svetnikov iz vseh list in strank, zastopanih v Občinskem svetu občine Vrhnika, tudi Liste za razvoj vrhniškega podeželja, razen Socialnih demokratov in ker je bila na njej obravnavana do sedaj nepoznana tematika, to je begunska problematika v občini, za katero ocenjujemo, da zahteva opredelitev tako posameznih svetniških skupin in posameznikov, kot tudi Občinskega sveta samega.

V zahtevi za sklic izredne seje je bilo tako navedeno, da so občinski svetniki seznanjeni z navedbami iz različnih medijev, ki se nanašajo na begunsko problematiko v R Sloveniji in v posameznih občinah, tudi občini Vrhnika, toda zanesljivih informacij iz vrst policije, novinarjev, politikov in ostalih, da je naša občina ena izmed izbranih lokacij za delovanje začasnega nastanitvenega centra za migrante, nimajo.

Objekt vojašnice na Vrhniki bo poleg s strani države obljubljene skupine ranljivih ljudi sprejemal predvsem tiste, ki jih bosta zavračali Nemčija in Avstrija, torej tiste, ki po preverjanjih z različnimi metodami za njih niso sprejemljivi

Kot je mogoče razbrati iz medijev, se že skorajda vse občine, ki se neposredno soočajo z begunsko problematiko, ostro odzivajo na odločitve slovenske vlade in prav je, da tudi občina Vrhnika poda svoje mnenje in se opredeli do tovrstnih razmer. Večina teh občin je namreč ne samo imela izredne seje svojih Občinskih svetov, ki so jih sklicali župani sami, temveč so svojo voljo izrazili tudi z mirnimi protesti.

Predlagatelji zahteve za sklic izredne seje Občinskega sveta občine Vrhnika so tako prepričani, da na le, da je treba izraziti nasprotovanje enostranskemu odločanju države v zvezi s tem, in da so tako občinski svetniki kot prebivalci občine Vrhnika upravičeni do informacij s strani odgovornih glede delovanja  začasnega nastanitvenega centra za migrante na Vrhniki, in to tako glede same lokacije, o številu in statusu beguncev oziroma migrantov ter nenazadnje tudi glede zagotavljanja varnosti v tem centru in v celotni občini.

V Listi za razvoj vrhniškega podeželja se do tovrstnih razmer v R Sloveniji in tudi v naši občini ne želimo politično opredeljevati, ker to ni ne naša vloga, ne naš namen. Ker pa se čutimo dolžni odzvati na razmere v naši občini glede beguncev oziroma migrantov, smo se pridružili zahtevi za sklic izredne seje Občinskega sveta na to temo. Predvsem zato, ker kot občani in kot predstavniki v Občinskem svetu nimamo s strani države popolnoma nobenih informacij v zvezi s tem in ker ne želimo, da država o vsem tem odloča izredno enostransko in brez sodelovanja lokalne skupnosti.

V naši listi se zavedamo, da begunskega vala v R Sloveniji ni mogoče preprečiti in da se bomo s tem problemom soočali tudi v naši občini. Zato je glede na verjetnost, da bodo te razmere trajale še dlje časa, po našem mnenju nujno potrebno ustvariti razmere in pogoje za sprejem in začasno namestitev beguncev oziroma migrantov tudi v naši občini.

Strinjamo se tudi, da je potrebno v teh razmerah pomagati vsem, ki so naše pomoči potrebni, vendar je potrebno pri tem zelo jasno opredeliti, kdo so tisti, ki so te pomoči v resnici potrebni ter kje, kako in na kakšen način to pomoč nuditi. Predvsem pa se strinjamo, da je potrebno biti pri reševanju te problematike v naši občini, strpen.

Na izredni seji se je pokazalo, da so pogledi na razmere v zvezi z begunci oziroma migranti med občinskimi svetniki različni, in to od brezpogojnega odobravanja njihove namestitve v začasnem namestitvenem centru in njihove siceršnje prisotnosti v našem lokalnem okolju,  do popolnega nasprotovanja temu.

Pokazalo se je tudi, da vsem občinskim svetnikom ne gre povsem zaupati, saj so občinski  svetniki svetniške skupine Liste povezujemo Vrhniko, to je županove liste, ki so se pridružili zahtevi za sklic izredne seje Občinskega sveta, kljub temu, da so bili še dopoldan pred sejo glede predlogov vseh sklepov, ki so bili pripravljeni skupaj z ostalimi občinskimi svetniki, na seji zavzeli popolnoma drugačno stališče in s tem ostale predlagatelje prepustili toku dogodkov na tej seji. Ampak drugačnost nas dela zanimive, takšno odločitev posameznikov pa lahko le sprejmemo ali pa ne, spremeniti je ne moremo, razen če si oni sami tega ne želijo.

Da vse skupaj ne bilo tako zelo enostavno, pa je poskrbel tudi župan, ki je pred sejo  Občinskega sveta kljub temu, da so predloge sklepov v sodelovanju s predstavniki Krajevnih skupnosti Stara Vrhnika, Verd, Center in Breg ter predstavniki staršev vrtca Barjanček in Žabica, pripravili predlagatelji zahteve za njej sklic, predlagal svoje sklepe, ki pa so bili zelo podobni tem predlogom sklepom.

Vendar je pri tem pomembno, da so predlagatelji zahteve za sklic izredne seje Občinskega sveta znali in uspeli predloge teh sklepov poenotiti in jih skupaj tudi potrditi.

Tako so bili sprejeti naslednji sklepi:

V začasnem namestitvenem centru na Vrhniki je zaradi neprimernosti lokacije centra (bližina šole in vrtca) možno namestiti največ do 150 oseb iz tako imenovanih ranljivih skupin, to je družin z otroci.

Občinski svet občine Vrhnika od pristojnih državnih organov zahteva sprejem zakonodaje oziroma sistema, ki bo omogočala vzpostavitev kvotnega sistema in da bo na Vrhniki začasni namestitveni center zaprtega tipa, kar pomeni, da se nameščeni v njem ne morejo prosto gibati izven njega oziroma sprejeti jasna pravila delovanja tega centra, ki bodo tudi onemogočala, da bi se begunci oziroma migrantov izven centra gibali v času prihajanja in odhajanja otrok v oziroma iz vrtca Barjanček in Žabica in osnovno šolo Antona Martina Slomška.

Pristojni državni organi v sodelovanju z občino poskrbijo, da bo znotraj začasnega namestitvenega centra delovala trgovina, ki bo nameščene v tem centru oskrbovala z osnovnimi življenjskimi potrebščinami.

V začasnem namestitvenem centru se zagotovi dodatno varovanje s strani policije in drugih oseb, ki jih financira država.

Med začasnim namestitvenim centrom in enotama vrtca Barjanček in Žabica se postavi ograja, ki bo dejansko onemogoča prehod migrantov preko nje.

Pred vhodom v začasni namestitveni center se zagotovi oseba, ki bo spremljala morebitne prihode in odhode iz centra in s tem zagotavljala stalno obveščenost o osebah, ki v center vstopajo in iz njega izstopajo.      

Za varovanje otrok v enotah vrtca Barjanček in Žabica in Osnovne šole Antona Martina Slomška, se s finančnimi sredstvi države zagotovi prisotnost najmanj dveh varnostnikov.

Pristojni državni organi občino Vrhnika dnevno obveščajo o številu, strukturi in epidemiološkem stanju migrantov v začasnem namestitvenem centru.

Pristojni državni organi občini Vrhnika zagotavljajo pokritje vseh stroškov, ki jih ima občina Vrhnika v zvezi z delovanjem začasnega namestitvenega centra, vključno z stroški, ki bi jih imela občina zaradi morebitno prostih mest otrok v enotah vrtca  Barjanček in Žabica, ki bi bili posledica nevpisa oziroma izpisa otrok iz vrtca.

Pristojni državni organi morajo občino Vrhnika redno obveščati o vseh spremembah v zvezi z delovanjem  začasnega namestitvenega centra.

Občinski svet občine Vrhnika odločno obsoja vsak sovražni govor in širjenje nestrpnosti  v zvezi z begunci oziroma migranti in zaradi delovanja začasnega namestitvenega centra v občini Vrhnika.

V Listi za razvoj vrhniškega podeželja ocenjujemo tako samo izredno sejo kot tudi sklepe, ki so bili na njej sprejeti, kot pozitiven pristop reševanja begunske problematike v naši občini, saj le strpno reševanje takih problemov lahko privede do ustreznega rezultata.

Sedaj pa nadaljujemo z našim delom in poslanstvom, saj imamo v teku kar nekaj projektov, ki so pomembni za razvoj vrhniškega podeželja in ki jih želimo dokončati in za katere verjamemo, da bodo doživeli ustrezen razplet, tudi z njihovo vključitvijo v proračun občine Vrhnika za leto 2017.

Lista za razvoj vrhniškega podeželja

 

Ta vnos je bil objavljen v Novičke, Seje OS. Zaznamek za trajno povezavo.

Dodaj odgovor